J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

E-Dziennik

 e-dziennik  

Pola Nadziei

Pola Nadziei

LOGO SZKOŁY

HASŁO SZKOŁY

Insta.Ling

psp_161218_02.jpg
"Czytamy Drzewom" PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
27.04.2016.

Już od wielu lat Koło Ekologiczne działające w naszej placówce jest organizatorem imprez , których nadrzędnym celem jest uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody oraz kształtowanie postaw przyjaznych Ziemi. Wyjątkowo, w tym roku szkolnym, połączyli obchody „Dnia Drzewa” z „Dniem Ziemi”. Uroczystość ta przebiegała pod hasłem - „ Czytamy Drzewom”.

Rozpoczęła się ona w odświętnie przygotowanej auli szkolnej, gdzie uczniowie, na czele z dyrektorem i wychowawcami klas, spotkali się z zaproszonymi przez koło gośćmi – Burmistrzem Wąsosza, panią leśnik z Nadleśnictwa Góra Śląska oraz przewodniczącą Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej Wąsosza.

Podczas wystąpienia zacytowali słowa Jacka Bożka – założyciela i prezesa Klubu Gaja - „Drzewa i lasy chronią nas przed najgorszymi skutkami zmieniającego się klimatu. Dają życie, cień i poczucie trwania. Rozpościerają nad nami niewidoczny baldachim opieki. Przyroda, traktowana przez nas w sposób instrumentalny, nieszanowana i pomijana, nadal oddaje nam przysługi i wspiera w życiu codziennym. Bez skargi. Bez słów. Bez naszego wsparcia, drzewa nie dadzą rady nas chronić. Czytajmy drzewom. Zostańmy ich przyjaciółmi .”, które w znakomity sposób ukazały główny cel tej uroczystości.

Po tym wprowadzeniu, mali ekolodzy podsumowali konkursy, których byli organizatorami. Skierowane one były do całej społeczności szkolnej. Nietrudno się domyśleć, że ich myślą przewodnią były oczywiście drzewa. Jeden z nich, pod hasłem – „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”, polegał na zbieraniu kasztanów, które potem stały się materiałem siewnym oraz pokarmem dla okolicznych, leśnych zwierząt. Warto przypomnieć, że spośród wszystkich szkół powiatu górowskiego, w tym roku, szkoła nasza zebrała najwięcej tego cennego surowca.

Kolejny konkurs, tym razem poetycki, przebiegał pod hasłem „Magiczne Drzewo”. Jego uczestnicy, w swoich wierszach, wykazali się niezwykłym darem lekkości pióra i w piękny sposób opisali ulubione i niezwykłe rośliny (poniżej przedstawiamy wiersze wyróżnione). Na zakończenie, zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które wręczyli im goście.

Po pełnym emocji początku, prowadzący uroczystość zwrócili się do zebranych słowami:

„Poczytajmy naszym drzewom opowieści, które sami chcielibyśmy usłyszeć. Niech słowa pisarzy i poetów będą dla nas inspiracją do podjęcia realnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego”.

I zaczęło się czytanie na tle pięknych leśnych krajobrazów i spokojnej, relaksującej muzyki. Recytacje uczniów przeplatane były występami dorosłych, w tym wszystkich zaproszonych gości. Widownia mogła posłuchać doskonałe wykonanie wierszy Juliana Tuwima, Jana Kochanowskiego, Anny Przemyskiej, Leopolda Staffa, Jana Brzechwy … oraz autorstwa dzieci. Wdzięczna publiczność nagradzała recytatorów gromkimi brawami, a w szczególności dorosłych.

Ponadto, wykonawcy zawieszali kartki z przeczytanym tekstem na symbolicznym drzewku, które potem ekolodzy rozwiesili na rosnących wokół szkoły drzewach. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości goście, w asyście dyrektora i ekologów udali się na zielony teren przed szkołą i tutaj posadzili głównego aktora imprezy - drzewko. To samo zrobiły wszystkie zespoły klasowe wraz ze swoimi wychowawcami.

Od tego dnia każdy uczeń ma swoje „własne” drzewko, o które zobowiązany jest dbać i które w przyszłości będzie wspomnieniem jego szkolnych lat. Warto dodać, że sadzonki dębów i buków zostały nam podarowane, jak co roku, przez wspomniane już Nadleśnictwo Góra Śląska.

„Czytamy Drzewom” to nie tylko żywa lekcja przyrody i ekologii, to także przypomnienie wielkich polskich poetów i ich wspaniałego dorobku literackiego, to także włączenie w życie szkoły ludzi, którzy na co dzień z oświatą i nauczaniem, z racji swoich obowiązków, rzadko się stykają. Za poświęcony czas dzieciom należą się im podziękowania.

 

„Rozmowy w lesie” – Jakub Konieczny kl. IV a

Wierzba Wiesia wiele wie,

lecz nie wie ile to 5+5.

Zapytała dęba Bartka-

Ja wiem wiele o historii,

lecz matematyki nie znam teorii.

Spytaj lepiej starą sosnę-

Ja wam poradzę, ale poczekajcie na wiosnę.

 

W końcu poruszył się cały las

i nikt nie znał odpowiedzi,

ani dęby, ani sosny, ani buki, ani wierzby.

 

Nagle dał się słyszeć cienki głosik,

Wiem, ja wiem – 10, 10,

wołała mała paprotka

z samego lasu środka.

 

Wtedy drzewa zrozumiały,

że mądry jest nie tylko duży i stary.

„Drzewa lasu” – Julia Kopeć kl. V b

 

Drzewo tu,

Drzewo tam

posadził sobie pewien pan.

Te drzewa wyrosły tak zielone,

że się chciało chodzić tam.

I patrzeć na nie i marzyć sobie,

jaki to piękny będzie las!

Zachwyt wtedy ogarnął nas,

że aż chcemy tam ciągle spędzać czas.

 

„Dębosław Chrobrek” -  Martyna Matuszewska kl. V b

 

Wszystkie drzewa są wspaniałe, jedne duże drugie małe.

Każdy ulubione ma, dziś opowiem o tym ja.

 

Blisko płotu mojej szkoły rośnie dąbek rozsławiony.

Lubi wiosnę oraz lato,

zimy wręcz ni znosi za to

ptaki wszystkie go kochają,

Na nim gniazdka zakładają.

On ma kącik swój przy rogu, bardzo ładnie ogrodzonym.

 

Zwie Dębosław Chrobrek się,

możesz wierzyć mi lub nie!

Jest on jeden wyjątkowy,

przepiękny i bardzo kolorowy.

Ma on wielką zaś koronę,

liście w zieleń ubarwione.

 

Zna go każdy tu w Wąsoszu, bo pomnikiem jest przyrody.

Każdy tu o niego dba,

dbasz i ty i dbam też ja.

 

Zmieniony ( 27.04.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

eTwinning

Patron szkoły

Szkolna Kasa Oszczędności

psp_sko_2017_log.jpg

Dzwonki

8.00-8.45

8.50-9.35

9.50-10.35

10.45-11.30

11.50-12.35

12.55-13.40

13.50-14.35 

www.mamyprawa.pl

Licznik odwiedzin


J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws
Protopic